Emma Wiklund startar eget hudvårdsmärke

Hon startade som modell och har sedan dess varit programledare, skådespelerska och även suttit i klädjätten Lindex styrelse. Nu förverkligar hon en dröm hon haft länge och släpper sitt eget hudvårdsmärke kallat Emma S. Vi ringde Emma Wiklund och pratade om idén som funnits i Emmas tankar i nästan tjugo års tid.

2010-08-31, 13:50

Reporter: Izabella Fröberg


Hur går själva processen till när man ger sig på en sånhär sak?
- Det hela började redan för 2½ år sedan då jag började med att ta fram en idé, en affärsplan. Sedan letade vi fabrik både i Sverige och utomlands, men beslutet landade på en svensk eftersom jag ville vara delaktig i hela processen. Jag ville kunna stå för varenda detalj!

- Tanken fanns redan på 1990-talet, jag har alltid varit en stor hudvårdsjunkie. Under 90-talet när jag jobbade som modell var hudvård väldigt viktigt eftersom man inte hade samma möjligheter till retusch. Hade man dålig hy fick man ju inga jobb.
När jag bodde i Paris träffade jag en dermatolog som introducerade mig för mediciska hudvårdsprodukter, men de kändes så opersonliga med tråkiga förpackningar. Efter flera år av erfarenhet har jag velat fokusera på säkra produkter som funkar, men även förpackningen har varit viktig. Att de är sköna att hålla i, ser fräscha ut och har en behaglig doft.

Vilken prisgrupp kommer serien ligga i och vart kan man hitta dem?
- Produkterna kommer finnas på alla Åhlens varuhus, exklusivt faktiskt. Vi brukar säga att märket är vardagslyx och ligger på ett mellanpris. Eyemakeupremovern ligger på 119:- och vår dyraste proukt är en creme som heter Ageless och det kostar 389:- . Vi har ingenting som kostar över 400:-

Vad anser du vara den absolut viktigaste produkten för hudvård?
- Oj... jag skulle nästan vilja välja två...

Det är ok, du kan få välja två.
- Haha, vad bra. Då måste jag nog säga en bra rengöringsprodukt och fuktcreme.

Du har gått från modell till att sitta i Lindex styrelse till att nu starta upp ett eget hudvårdsmärke, vad blir nästa steg?
- Det här har ju länge varit en hemlig dröm som jag haft liggande och det är ingenting som händer över natten så under tiden jag jobbade på Lindex utbildade jag mig också. Och nu var jag redo! Efter att ha jobbat i modellbranschen i tjugo år har jag ett fantastiskt nätverk av bra människor att jobba med. Allt från fotografer att ta bilderna, smink och makeup, formgivare till förpackningen och så vidare.
Men ambitionen är att utveckla sortimentet. Kanske utöka till kroppsvård. Det här är en bra grund att börja med för att sedan bredda serien. Jag skulle gärna vilja utöka till kosmetik också, jag är en riktig nörd med kosmetik.

Använder Hans mycket skönhetsprodukter?
- Haha, han brukar bara säga "haru nån kräm?". Han har sagt att jag borde skapa en herrserie och döpa den till Hasse W haha. Han är inte alls lika nogrann som jag, men det är nog inte killar generellt. Han får använda Emma S produkterna, de funkar på killar också.


Serien släpps den 9e september.
Läs mer på hemsidan - www.emmas.com

Foto: Andreas Von Gegerfelt & Lennart Durehed

Reporter: Izabella Fröberg
Alias: Izza (K27)

Skriv kommentarer

1024 tecken

Kommentarer

  • 2010-09-04, 20:03

    Emma

    Gäst

    Gå in på hemsidan så kan du se vilka aktiva ingrediienser som finns. Naturligtvis är produkterna fria från parabener och mineraloljor. Och inte testade på djur. Mvh
    Emma S.

  • 2010-09-01, 15:24

    JDB

    Gäst

    Men Emma, du talar ju inte om vad som ar Dina aktiva ingredienser.. Paraben Free? Dina Antoxidanter? Etc, etc.. enlighten me!!